Farnosť Mútne

Farský kostol sv. Márie Magdalény PDF Tlač Email
Streda, 17 Spetember 2008 12:49
FARSKÝ KOSTOL SV. MÁRIE MAGDALÉNY

Hneď po založení farností, veriaci chceli v prvom rade postaviť kostol. Prvý kostol, o ktorom sú zmienky v spisoch, bol drevený. Postavený bol okolo roku 1790 za farára Pavla Kótvélyessyho. Zasvätený bol sv. Márii Magdaléne.
Terajší murovaný trojloďový kostol sv. Márie Magdalény, bol postavený za farára Karola Andasyho a Jána Žuffku.
Na jar v roku 1876 bol položený základný kameň. Vysviacka kostola bola 22. júla 1889 za prítomnosti dekana Mudžáka, ako svätiaceho. Miestnym farárom bol Ján Žufka. Blízko toho stál spomínaný drevený kostol z roku 1790. Zariadenie kostola, zvony, oltáre, boli prevezené do nového.
21. mája 1921 kostol pri veľkom požiari bol poškodený. Za podpory štátu a nesmiernej pomoci veriacich bol opravený. Roku 1916, nakoľko nebolo materiálu na delá a iné súčiastky k bojom vo vojne, bolí dva zvony zhabané. Tiež boli vyrabované píšťaly z organa. I keď sa veriaci stavali na odpor, nič nemohli urobil, lebo ich vojaci pomocou bodákov zadržiavali.
Začiatkom roka 1926 nastala veľká udalosť, keď‘ bolí do farnosti privezené dva zvony a vytiahnuté na vežu. Bol to veľký zvon, kde bol nápis: “Svätá rodina, Ježiš, Mária, Jozef, orodujte za nás.‘ a pod tým nápis: “Zhotoviť dali rímskokatolícki veriaci mutňanskí. Čo vojna vzala roku 1916, to láska veriacich roku 1925 dala.“ A ďalej: “Keď vás budím vstaňte, keď sa s varmi lúčim plačte.“
 Ďalej to bol stredný zvon, na ktorom bol nápis: “Sv. Mária Magdaléna, patrónka mutňanského chrámu, oroduj za nás.“ a pod tým nápis “Zhotoviť dali rímskokatolícki veriaci mutňanskí.“ Počas II. svetovej vojny bol zvon sv. Márie Magdalény poškodený a stratil hlas. Preto v roku 1965 vtedajší miestny farár Pavol Mikula, požiadal KNV /krajský národný výbor/, odbor školstva a kultúry o povolenie zvon preliať, nakoľko hrozilo, že zvon sa rozbije. Okrem týchto zvonov, na veži kostola sa nachádza jeden zvon Samuela Palischa z Kremnice z roku 1811.
Kostol bol v roku 1927 vymaľovaný a boli obnovené oltáre. V roku 1959 bola zavedená elektrina do kostola. Počas pôsobenia farára Pavla Mikulu sa vykonali tieto opravy:
V roku 1966 výmena kamennej dlažby za mramorovú. Roku 1967 založenie rámov a vitráži do okien. V roku 1968 výmena kostolnej strechy, výstavba kostolnej predsiene, brizolitovanie kostola. Roku 1973 oprava stropu, výstavba chóru. V tom istom roku bola urobená maľba v kostole a to akademickým maliarom Jiřim Jelínkom z Českého Brodu.
8. - 13. september 1975 elektrifikácia zvonov, roku 1976 nové lavice. Roku 1978 prekrytie kostolnej veže. R. 1981 zabudované akumulačné pece. V roku 1984 bola prevedená generálna oprava organa, kanalizácia okolo kostola.
1. - 2.  október 1985 zabudované hodiny na vežu.

Dnešnú podobu interiéru a exteriéru dostal kostol za pôsobenia terajšieho pána farára  PaedDr. Michala Pitoniaka.
V roku 1994 16. – 21. mája bol vymaľovaný vnútrajšok kostola.
V máji r. 1995 sa začalo s úpravou okolia kostola. Betónová dlažba od kostol bola daná n chodník k parkovisku. Okolo kostola bola položená nová zámková dlažba z Čiernej nad Tisou.
3. marca 1997 sa začala veľká rekonštrukcia interiéru kostola. Hlavný oltár bol rozobraný na reštaurovanie, ale bol tak narušený, že reštaurovať sa už nedal.
Ing. Jakub a Anna Tomašákovi museli prerábať projekty. Hlavným projektantom bol Jakub Tomašák rodák z Mutného, býva v Bratislave.
    Vo svätyni za hl. oltárom bolo všetko  splesneté. V marci sa svätyňa izolovala a zatepľovala. V tomto mesiaci chodievalo ku kostolu brigádovať aj 60 mužov naraz.
V júni 1997 kládla mramor firma APIS Bratislava. Svätyňa bola definitívne dokončená 28. júna 1997. Následne kostol konsekroval 20. júla 1997 spišský diecézny biskup
Dr. František Tondra.
    V roku 2000 7. mája prebehla oprava omietky na veži kostola. V júli 2002 sa uskutočnila výstavba parku pred kostolom.
    V júni 2004 boli reštaurované obrazy na bočných oltároch /Nanebovzatie Panny Márie a Útek sv. rodiny do Egypta/. Práce previedla pani Adela Hubčíková z Dolného Kubína. V júli 2004 sa vymieňali odkvapové žľaby. Stromy, ktorých lístie ničí odkvapové žľaby, sa museli opíliť.
    V júli 2005 sa na kostole natierala strecha.Práce previedla firma Jozefa Jakubjaka z Mutného sídliaca v Prahe.
    Na jeseň r. 2005 sa vymenili staré akumulačné pece za nové, ktoré sú estetickejšie a efektívnajšie.

Spracované  k 1.9.2006 podľa:
Antónia Jurčáková: Magisterská práca „Dejiny farnosti“
Rím. Kat. farský úrad Mutné: Historia domus, 1. – 3. časť

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Kto je online?

Máme hostí: 93 pripojení

Prihlasovací formulár

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes505
mod_vvisit_counterVčera2184
mod_vvisit_counterTento týždeň6550
mod_vvisit_counterMinulý týždeň15324
mod_vvisit_counterTento mesiac43688
mod_vvisit_counterMinulý mesiac82232
mod_vvisit_counterSpolu5463689

Dnes je: 21.09.2018