Farnosť Mútne

Putovanie ku Kráľovnej nanebovzatej PDF Tlač Email
Nedeľa, 25 Marec 2018 18:12

Rok uplynul a nastal čas na ďalšie putovanie ku Kráľovnej nanebovzatej, ktorá má svoj trón na významnom pútnickom mieste na Svätom Hostyne. To je cieľ našej púte.

Svoj začiatok ale má o niekoľko kilometrov skôr - na ďalšom významnom putnickom mieste - Svätom Kopečku pri Olomouci, ktorý je odtiaľ vzdialený 50 km. A tak všetci pútnici sa schádzajú v bazilike Navštívenia Panny Márie. Vystupujeme z autobusu, berieme si so sebou ruksak s nevyhnutnými potrebami a smerujeme do baziliky, kde o 18.00 začína svätá omša. Cestou nás zastavuje staršia pani, ktorá sa prechádza so svojím psom: "kam to všichni jdete?", opýta sa. Na púť, odpovedám jej. "No chudáci", odpovie. "Prečo chudáci", pýtam sa jej. "No vždyť to počasí", ukazuje na oblohu. Je trošku zamračená, ale Tá, ktorá je Príčinou našej radosti (invokácia z loretánskych litánií), nám pomôže prekonať tieto meteorologické ale aj iné prekážky. Pútnici zapĺňajú baziliku. Na tvárach mnohých je vidieť radosť a nadšenie, na iných odhodlanie a na ďalších istú dávku oprávnených obáv, či túto 50 km púť zvládnu. A tak sa v mene Božom vydávame na cestu, lebo "Bohu nič nie je nemožné" (Lk 1,37). Je už poriadna tma, preto si pútnici na cestu svietia rôznymi lampami. "Ja som cesta" hovorí pán Ježiš, preto sa budeme snažiť kráčať po jeho chodníkoch. Čas putovania venujeme modlitbe, rozhovorom, ale aj rozjímaniu. Zastavujeme v Tršiciach, kde si urobíme krátku prestávku na doplnenie tekutín a kráčame ďalej. Cestou nás zastaví auto, v ktorom sedia traja mládenci. Vzadu sa otvorí okno, vonku vykukne hlava s otázkou: "Kam jdete?" "Na púť" -  odpovedám. "Vemte mne na záda, taxik je drahý. A nemáte slivovici?". V duchu sa pýtam, či to nebol ten istý mladík, ktorý chcel, aby som ho vzal "na záda" aj minulý rok, tiež voňal po slivkách. Je už pred polnocou a tak každý trávi večer po svojom... Prichádzame do Prosenic, kde domáci farníci prichystali pre pútnikov pohostenie a osvieženie pre telo aj dušu. Tu je za nami polovica púte. Zatiaľ nám to ide celkom dobre. Nálada je výborná, nohy poslúchajú, síl je dostatok a modlitby ešte nevyčerpané. Tak ako svätý Dávid vstával za noci nie raz, ale sedem raz a modlitbami uzmieroval Boha. S pribúdajúcimi kilometrami pribúda aj únava, ubúda energie a do tvári nám šľahá vietor. No nie je to jemný vánok, v ktorom Eliáš začul Boha ako na vrchu Horeb, ale vietor, ktorý sa nám snaží preniknúť miestami hlboko pod kožu a zatvoriť nám ústa. No aj ticho má silu. A tak uvažujem, že práve o tejto sile ticha hovorí kardinál Sarah. Ticho noci, v ktorej môžem počúvať, čo Boh hovorí mne a "zachovávať všetky tieto slová vo svojom srdci a rozmýšľať o nich" (Lk 2,19). Radslavice, Nahošovice, Dřevohostice, Lipová, Křtomil. Ticho. Všetci spia. Ešte zostáva prejsť poslednou métou našej púte. Začíname stúpať vyššie a vyššie, aby sme prišli k tej Veži zo slonovej kosti, ktorá má zároveň prívlastok Brána do neba. Začína sa rozvidnievať a tá Hviezdna ranná postupne osvetľuje zasnežené a omrznuté stromy na Svätom Hostyne. Po nekonečných posledných metroch sme doputovali ku Kráľovnej nanebovzatej, ktorá má svoj trón v nebi a tu na zemi, jej môžeme vzdať úctu v chráme jej zasvätenom. Ďakujeme ti Ruža tajomná, že sme šťastlivo a v zdraví doputovali aj tento rok.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Kto je online?

Máme hostí: 146 pripojení

Prihlasovací formulár

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes610
mod_vvisit_counterVčera2184
mod_vvisit_counterTento týždeň6655
mod_vvisit_counterMinulý týždeň15324
mod_vvisit_counterTento mesiac43793
mod_vvisit_counterMinulý mesiac82232
mod_vvisit_counterSpolu5463794

Dnes je: 21.09.2018